а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дум

Вид збор: Извик
Ранг: 13525
Збор за подражавање на звукот при пукање или при силен и краткотраен удар.
Англиски: boom
Примери:
Дум-дум-дум, татнеа ѕидовите.
Чифтето мое направи едно дуум.