а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дунда

дундаат
Вид збор: Глагол, несвршен
мрмори
Англиски: murmur
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Дундаше незадоволно.
Луто дундајќи си нешто под нос, си замина.