а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дујменџија

мн. дујменџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41507
Лице што управува со дујмен.
Англиски: helmsman Турски: dümenci
Употреба: Архаизам