а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуња

мн. дуњи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6406
1. Вид ниско овошно дрво со крупни, жолти и мирисливи плодови.
Латински: Cydonia oblonga Англиски: quince Албански: ftua
Употреба: Ботаника
Примери:
Прачка од дуња.
Надвор цутеа дуњи.
2. Плодот на ова овошно растение.
Англиски: quince Албански: ftua
Употреба: Гастрономија
Примери:
Жолти дуњи.
Собата мирисаше на дуњи.
3. (само едн.) земја, свет, народ
Англиски: world Турски: dünya Албански: dynja, botë
Употреба: Архаизам
Примери:
Сокол е тој, на дуњата што го нема.
Да видиме до каде ќе ја доведеме дуњава.