а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евзалија

мн. евзалии
Вид збор: Именка, женски род
Вид старинска пушка.
Примери:
Во подрумот му стои евзалија веќе יрѓосана.
Аскерот беше саде со пушки евзалии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи