а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

егзегеза

егзегезата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29861
Научно толкување на текст, особено на Библијата.
Англиски: exegesis
Употреба: Литература
Изведенки
егзегетски прид.
егзегетскиот