а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еден

Вид збор: Број
Ранг: 518
Најмал основен број за определена бројност, кој се бележи со бројката 1.
Англиски: one Албански: një
Примери:
една книга, еден денар
еден литар, еден час
Еден ден работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи