а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еден

Види и: еден (бр.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 557
1. Неопределно кој, некој, неопределено кога, некогаш во минатото или во иднината.
Англиски: once
Примери:
Едно утро, некој селанец пошол да бара секлива трева.
Ако дојде една жена, ќе ја примиш ли?
Еден ден сѐ ќе разбереш.
2. За потцртување, за истакнување на именката.
Англиски: some
Употреба: Разговорно
Примери:
Имаше едни мустаќи до уши.
Пуштил една брада како поп.
Зинал една уста, само кажува нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи