а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едикојси

Вид збор: Заменка
некојси
Англиски: somebody
Употреба: Разговорно
Примери:
Имаме случаи каде што едикојси магистрирал во јули месец и веќе кон крајот на истата година ни носи докторска диплома увезена од странство.
Порационално било да се испраќа автобус, да ги збира децата од повеќе села и да ги носи во едикоеси поголемо село, па и во град?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи