а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едрење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33995
1. Пловење со помош на едра.
Англиски: sailing Албански: lundrim
2. Летање со едрилица или со друго летало без мотор.
Англиски: sailing Албански: fluturim
3. Вид спорт со чамци на едра.
Англиски: sailing Албански: lundrim
Употреба: Спорт