а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едрилица

мн. едрилици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21556
1. Летало без мотор со кабина за едно до две седишта.
Англиски: glider Албански: avion pa motor
2. Пловен објект како поголем чамец што се движи, плови со едра, главно во спортски цели.
Англиски: sailboat Албански: varkë me vela
Употреба: Спорт