а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едри

едрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22511
1. Се движи, плови со помош на едра.
Албански: lundroj me vela
2. Лета со летало без мотор.