а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

едро

мн. едра
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10083
Вид јако платно со различна големина и форма во кое, кога е распнато, дува ветерот и го движи бродот (едреникот) или едрилицата.
Англиски: sail
Примери:
Земјите од Западен Балкан чекаат европски ветер во едрата.
Со него може да се движи по 30 метарските едра на јахтата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК