а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

езотеричен

езотеричниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16316
1. Таен, скришен, наменет за избран, затворен круг луѓе.
Англиски: esoteric
2. Тешко разбирлив по смисла, течко читлив (за текст, поезија).
Англиски: esoteric
Употреба: Преносно значење
Изведенки
езотеричност ж.