а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

езуит

мн. езуити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41133
1. Припадник на католички монашки ред што се борел против реформацијата со сите дозволени и недозволени средства.
Латински: Jesuita Англиски: Jesuit Албански: jezuit
Употреба: Религија
2. Лицемер, лукав, подмолен човек.
Латински: Jesuita Англиски: Jesuit Албански: dinak
Употреба: Преносно значење
Изведенки
езуитски прид.
езуитскиот