а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екватор

(едн.) екваторот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27201
Замислена кружна линија што минува на еднакво растојание од половите на Земјината топка и ја дели на две полутопки.
Англиски: equator Албански: ekuator
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК