а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еквивалент

мн. еквиваленти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7235
1. Тој што е ист со нешто друго и може во целост да го замени.
Англиски: equivalent Албански: ekuivalent
2. Замена за нешто друго со иста вредност.
Албански: ekuivalent
Изведенки
1. еквивалентен прид.
еквивалентниот
Што е исто со нешто друго и може да го замени.
2. еквивалентност ж.
Израз: Принцип на еквивалентност - еден од основните принципи на теоријата на релативност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК