а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еквилибристика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33267
1. Акробатска вештина во одржување рамнотежа.
Англиски: equilibristics Албански: ekuilibristikë
2. Умеење да се одржува рамнотежа меѓу спротивставени работи или страни.
Англиски: equilibristics Албански: ekuilibristikë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
еквилибристички прид.
еквилибристичкиот