а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еким

мн. екими
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16452
лекар
Англиски: physician Турски: hekim
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Eдна царска ќерка боледувала од некоја мисла што имала и сите царски екими фатиле да ја лекуваат и никој лек не беше нашол.
Изведенки
екимка ж.
мн. екимки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи