а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екипаж

мн. екипажи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14270
Група луѓе, екипа што управува и одржува авион, брод, тенк итн.
Англиски: crew
Примери:
Екипажот на авионот ви посакува добар лет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи