а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екипа

мн. екипи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4037
1. Група луѓе со исти работни или други задачи.
Англиски: team Албански: ekip
Употреба: Економија
2. Група спортисти во постојан или променлив состав.
Англиски: team Албански: ekip
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК