а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екипен

екипниот
Вид збор: Придавка
Што се прави во екипа или помеѓу екипи.
Примери:
Екипна работа.
Екипни натпревари.
Изведенки
екипно прил.
Пример: Работат екипно. Тренираат екипно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи