а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еклектизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Недоследно спојување и отсуство на полно единство во поврзувањето на ставови, идеи и начела одбрани и преземени од разни учења.
Англиски: eclecticism Албански: eklektizëm
Употреба: Филозофија
2. Несамостојност и површност.
Англиски: superficiality Албански: cektësi
Употреба: Разговорно