а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екскомуникација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30934
1. Исклучување од црковната заедница, фрлање анатема.
Англиски: excommunication Албански: ekskomunikim
Употреба: Црковен термин
2. Исклучување од некоја заедница, организација, друштво и сл.
Англиски: excommunication Албански: ekskomunikim
Употреба: Преносно значење