а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екскомуницира

екскомуницираат; екскомуницирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 54008
1. Исклучи, исклучува од црковна заедница, фрли, фрла анатема.
Англиски: excommunicate Албански: ekskomunikim
Употреба: Религија
2. Исклучи, исклучува некого од некоја заедница, организација, друштво и сл.
Англиски: excommunicate Албански: ekskomunikim
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
екскомуницирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК