а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екскурзија

мн. екскурзии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9235
1. Патување со туристичка, културна, стручна, научна или некаква друга цел.
Англиски: excursion Албански: ekskurzion
2. Оддалечување, отстапување од основната тема на разговорот, дискусијата или предавањето.
Англиски: excursion Албански: ekskurzion
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК