а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експлозивен

експлозивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21114
1. Што има својство да експлодира.
Англиски: explosive Албански: shpërthyes, eksploziv
2. Што реагира избувливо, жестоко.
Англиски: quick-tempered Албански: shpërthyes
Употреба: Преносно значење
3. Состојба на напнатост во која има можност од жестока и неконтролирана реакција.
Англиски: tense Албански: shpërthyes
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. експлозивно прил.
Пример: Тој реагираше експлозивно.
2. експлозивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК