а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експлозија

мн. експлозии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2840
1. Избувнување, распрснување со силен звук и тресок.
Англиски: explosion Албански: eksplozion
Употреба: Физика
Примери:
големата експлозија
2. Бурна реакција на бес, лутина или радост.
Англиски: explosion Албански: eksplozion
Употреба: Преносно значење
3. Неочекувано множество од нешто што наеднаш се појавува.
Англиски: plenty Албански: bollëk
Употреба: Преносно значење
Примери:
Експлозија на можности.
Експлозија на барања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК