а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експозиција

мн. експозиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18082
1. Воведен дел во литературно или музичко дело што ги содржи мотивите кои понатаму се разработуваат.
Англиски: exposition Албански: parathënie
Употреба: Литература
2. изложба
Англиски: exposition Албански: ekspozitë
3. Време на изложеност на филм на светлинско дејство во снимањето.
Англиски: exposition Албански: ekspozitë
4. Расчленување, одредување на местото на некој поим во системот на некоја наука.
Англиски: parsing Албански: ekspozitë