а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

експропријатор

мн. експропријатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што спроведува експропријација.
Албански: ekspropriator
2. развластувач, ограбувач
Албански: ekspropriator
Употреба: Преносно значење