а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстраполира

екстраполираат; екстраполиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Приближно одредува вредности вон еден интервал врз основа на дадени вредности во интервалот.
Англиски: extrapolate
Употреба: Математика
2. Предвидува што ќе се случи врз основа на тоа што се случило.
Англиски: extrapolate
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лесно е да се екстраполира од постојната технологија.
Изведенки
1. екстраполирање ж.
глаг. им.
2. екстраполација ж.
(мат.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК