а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

екстремен

екстремни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12761
претеран, прекумерен
Англиски: extreme
Примери:
екстремни штети
Изведенки
1. екстремно прил.
Се однесување екстремно.
2. екстремност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК