а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ексцентричен

ексцентричниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22330
1. Што нема ист заеднички центар; што се оддалечува од центарот.
Англиски: eccentric Албански: ekscentrike
Употреба: Физика
2. Што се однесува многу необично, неурамнотежен.
Англиски: eccentric Албански: ekscentrike
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. ексцентрично прил.
Пример: Се однесува ексцентрично.
2. ексцентричност ж.