а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ексцерпција

мн. ексцерпции
Вид збор: Именка, женски род
Краток извадок од објавено дело.
Англиски: excerpt
Употреба: Литература
Примери:
Ексцерпција на материјал од разни извори.
Изведенки
ексцерпт м.
мн. ексцерпти