а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елан

(едн.) еланот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9134
полет, занес
Англиски: verve, vigour
Примери:
работен елан
културен елан
борбен елан
творечки елан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК