а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еластичен

еластични
Вид збор: Придавка
Ранг: 13776
1. Растеглив, што се враќа во првобитната форма по престанокот на дејството врз него.
Англиски: elastic Албански: elastik
2. Снаодлив, подвижен, приспособлив кон различни ситуации.
Англиски: flexible Албански: elastik, fleksibël
Употреба: Преносно значење
Изведенки
еластичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК