а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елегија

мн. елегии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22239
1. Лирска песна во која се изразуваат тажните чувства и расположенија на поетот.
Англиски: elegy Албански: elegji
Употреба: Литература
2. Музичка творба со тажен лирски карактер.
Англиски: elegy Албански: elegji
Употреба: Музика и танц
Изведенки
елегиски прид.
елегискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК