а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електроника

(едн.) електрониката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14642
1. Наука што се занимава со движењата на атомот во електричното и во магнетното поле и со практичната примена на тие процеси.
Англиски: electronics Албански: elktronika
Употреба: Физика
2. Апарати што работат со помош на некои електромагнетни процеси.
Англиски: electronic devices Албански: paisje elktronike
Употреба: Разговорно , Технологија
Примери:
Ние влеговме во еден дуќан за електроника.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи