а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елински

елинскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31068
Што има особеност на старогрчките: јазик, култура, историја и обичаи.
Англиски: hellenic
Употреба: Историја
Примери:
Елинска култура.
Елинска историја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи