а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елипса

мн. елипси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16846
1. Затворена кружна линија со јајчест облик.
Англиски: ellipse Албански: elipsë
Употреба: Математика
2. Испуштање на еден или повеќе зборови од реченицата што се подразбира недвосмислено.
Англиски: ellipse Албански: elipse
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи