а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елипсест

елипсестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 45989
Со форма својствена на елипсата.
Англиски: elliptic
Употреба: Математика
Изведенки
елипсовиден прид.
елипсовидниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи