а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елиса

мн. елиси
Вид збор: Именка, женски род
Пропелер за движење на брод или на авион.
Англиски: propeller
Примери:
бродска елиса
авионска елиса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК