а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елка

мн. елки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5240
Иглолисно зимзелено дрво со конусна круна.
Латински: Abies alba Англиски: Silver fir Албански: bredh
Употреба: Ботаника
Изрази
Новогодишна елка - украсно дрво што се украсува за Нова година (природна или вештачка елка).
Изведенки
елкичка м.
мн. елкички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи