а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елмаз

мн. елмази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30204
1. Скапоцен камен, дијамант.
Англиски: diamond Турски: elmas Албански: gur i çmuar, elmaz
Употреба: Архаизам
2. Алатка за сечење стакло.
Турски: elmas Албански: elmaz, vegël për prerje qelqi
Изведенки
елмазен прид.
елмазниот
дијамантен, дијамантски
Пример: елмазен прстен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи