а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елоквентен

елоквентниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33579
Што умее убаво да зборува, да се изразува.
Англиски: eloquent
Изведенки
елоквентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи