а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еманципација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11364
1. Осамостојување, ослободување од зависност, здобивање со основните човекови права.
Англиски: emancipation Албански: emancipim
2. Ослободување од предрасуди и од застарени сфаќања.
Англиски: emancipation Албански: emancipim
Примери:
Еманципација на жените.
3. Осамостојување на децата, ослободување од зависноста од родителите.
Англиски: emancipation Албански: emancipim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи