а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емитира

емитираат, емитирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20492
1. Изврши, извршува, исполни, исполнува емисија.
Англиски: emit Албански: emiton
2. Изведе, изведува, исполни, исполнува програма (на радио, на телевизија).
Англиски: broadcast Албански: transmetim
Примери:
Програмата се емитира преку радио секој понеделник.
3. Пушти, пушта во промет пари или вредносни хартии.
Англиски: issue Албански: lëshon
Примери:
Народната банка на Македонија емитираше нови банкноти.
Изведенки
емитирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК