а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емственик

Вид збор: Именка, машки род
Сигурносен црвено-жолт конец со кој се поврзуваат нотарските акти.
Примери:
Краевите на емственикот се прицврстуваат на последната страница со ставање на налепница на која е втиснат сувиот жиг на нотарот.