а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емулзија

мн. емулзии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48030
1. Течност во која се наоѓаат нерастворени ситни капки од друга течност.
Англиски: emulsion Албански: emulzion
Употреба: Хемија
2. Тенок слој на фотографски филм, плоча, хартија, чувствителен на светлина.
Англиски: emulsion Албански: emulzion