а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емфаза

(едн.) емфазата
Вид збор: Именка, женски род
1. Восхит, занес, воодушевување.
Англиски: emphasis Албански: theks
2. Истакнување на елемент во зборувањето преку интонацијата, со повторување или на друг начин.
Англиски: emphasis Албански: shprehje
Употреба: Лингвистика
3. Премногу накитено зборување, сувопарност.
Англиски: emphasis Албански: shprehje
Употреба: Пејоратив